Wakacje z pupilem – jak przygotować się do wyjazdu

Od kilku lat wakacje z domowym pupilem, psem czy kotem, nie są już problemem. W wielu domkach letniskowych, apartamentach, czy nawet w hotelach, dopuszcza się obecność zwierząt domowych. Część z nich jest nawet specjalnie przystosowana do przyjęcia futrzastych gości – teren jest ogrodzony, pokoje dla właścicieli psów mają bezpośrednie wyjście do ogrodu, a w okolicy można znaleźć specjalne wybiegi z przeszkodami. Dla wielu osób jednak, szczególnie tych, które posiadają zwierzę od niedawna, podróż i pierwszy wyjazd ze zwierzakiem, może okazać się wyzwaniem. Warto odpowiednio się do niego przygotować, dlatego przygotowaliśmy dla Was zestaw porad.

Zaplanuj podróż

Przygotowanie do podróży zależne jest od środka transportu, który zamierasz dojechać na wakacje. O ile nie jedziesz samochodem, dowiedz się odpowiednio wcześniej, jakie są zasady przewozu zwierząt w autokarze, pociągu bądź w samolocie – w jaki sposób należy zwierzę zabezpieczyć, czy będzie podróżować z Tobą, czy np. w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym.

Jeśli podróżujesz samochodem, również musisz przemyśleć, jak zabezpieczyć zwierzę na czas podróży. Dla małych psów i kotów najlepsza opcją może być transporter. Większe psy można przypiąć specjalnymi pasami, bądź umieścić w macie, rozciągniętej między siedzeniami (mata zabezpiecza psa, jak i tapicerkę przed podrapaniem i zabrudzeniem sierścią).

Przygotuj się na to, że podróż ze zwierzęciem, szczególnie z psem, może potrwać nieco dłużej – konieczne mogą być postoje co ok. 1,5 godziny, aby zwierzę mogło rozprostować łapy. Miej pod rękę wodę i miskę – szczególnie w czasie upałów zwierzak może potrzebować więcej i częściej pić.

Jeśli wiesz, że Twoje zwierzę ma chorobę lokomocyjną bądź zwyczajnie odczuwa stres przed jazdą, poproś o radę weterynarza. Być może, aby zaoszczędzić pupilowi niepotrzebnych, negatywnych emocji, będzie można mu podać np. ziołowe tabletki uspokajające bądź specjalne tabletki na chorobę lokomocyjną. Takich preparatów jednak nigdy nie należy wybierać samemu, bez konsultacji z weterynarzem.

Zakwaterowanie ze zwierzakiem

Chociaż miejsc dopuszczających pobyt ze zwierzęciem domowym podczas urlopu jest na turystycznej mapie Polski coraz więcej, przed przyjazdem warto upewnić się, jakie są zasady przyjmowania zwierząt. Często bowiem na przykład spotykana jest dopłata za psa czy kota. Niektóre miejsca, na pobyt z pupilem, przeznaczają wybrane pokoje. Ponadto niestety zdarza się nadal, że mimo początkowej otwartości na psy, właściciele wprowadzają limity, czyli na przykład przyjmują tylko małe psy, ważące np. do 14 kg. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto wcześnie porozmawiać z właścicielem i dokładnie wypytać do o warunki przyjmowania zwierząt, ale też o udogodnienia dla właścicieli futrzaków, czy też miejsca przyjazne zwierzętom w okolicy.

Co zabrać ze sobą?

Psa czy kota warto spakować z równą starannością, co pozostałych członków rodziny 🙂 Wśród rzeczy, które zabieracie na wyjazd dla pupila, powinny się znaleźć posłanie, miski na wodę i jedzenie, coś do wycierania łapek po spacerze oraz ręcznik. Weźcie również odpowiedni zapas karmy, szczególnie, jeśli Wasz pupil ma swoją ulubioną karmę, bądź jest na specjalnej diecie. Nie warto psuć sobie urlopu poszukiwaniami odpowiedniej karmy, gdy przypadkiem na jej zabranie. Zdecydowanie nie polecam też zmian karmy i testowania nowego jedzenia podczas urlopu.

Przed wyjazdem możecie też skonsultować się z weterynarzem, czy powinniście wziąć do apteczki jakieś podstawowe leki dla psa, tak na wszelki wypadek. Jeśli Wasz zwierzak nie ma jeszcze czipa, również podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym koniecznie o to zadbajcie – jeśli zwierzę zgubi się podczas wyjazdu (może pobiec za nowymi zapachami, spłoszyć się na postoju, czy po prostu wybrać się na niezaplanowany spacer), czip zdecydowanie zwiększa szanse na jego bezpieczny powrót do Was. Dodatkowo możecie przypiąć do obroży adresówkę, umieszczając na niej swój numer telefonu. Dzięki temu osoba, która ewentualnie znajdzie Waszego psa czy kota, będzie mogła szybciej się z Wami skontaktować.

Sprawdźcie okolicę

Na miejscu na pewno dowiecie się, które restauracje są przyjazne zwierzętom i pozwalają klientom wejść z psem. Jeśli jednak planujecie wycieczki po atrakcjach turystycznych, warto wcześniej ustalić, jakie są zasady zwiedzania tych miejsc ze zwierzęciem – czy w ogóle zostaniecie wpuszczeni, czy musicie mieć np. dla psa kaganiec. Uzyskanie takich informacji pozwoli Wam zaplanować wyjazd tak, abyście z niczego nie musieli na miejscu rezygnować, i nikt nie czuł się rozczarowany, zostając z psem na parkingu, gdy inni zwiedzają 😉

Niezwykle istotne jest również znalezienia informacji o gabinetach i klinikach weterynaryjnych w okolicy, w której będziecie wypoczywać. Na wsi czy w małych miejscowościach może być problem z dotarciem do takich usług natychmiast, w nocy czy w święto. Dlatego koniecznie sprawdźcie, w którym okolicznym większym mieście będziecie mogli uzyskać pomoc w nagłym wypadku. Chociaż te informacje są dostępne niemalże w każdej chwili w naszych smartfonach, to szukanie ich w chwili stresu i w pośpiechu może wcale nie być takie łatwe. Zaoszczędźcie sobie dodatkowych emocji i czasu i spiszcie na kartce dane kontaktowe weterynarzy w okolicy.

Życzymy Wam i Waszym zwierzakom udanego wypoczynku 🙂

3 thoughts on “Wakacje z pupilem – jak przygotować się do wyjazdu”

  1. Nie ruszam się nigdzie bez mojego pieska. Do restauracji z nim nie chodzę, ale większość pensjonatów i hoteli akceptuje czworonogi 🙂

Leave a Reply