Wybieramy miejsce na wakacje z dzieckiem

wakacje z małym dzieckiem

Kryteria przy wyborze odpowiedniego miejsca na wakacje ulegają olbrzymiej zmianie, jeśli zamiast “wyskoczyć gdzieś razem” planujemy rodzinne wakacje. Szczególnie, jeżeli rodzina powiększyła się stosunkowo niedawno. Samo miejsce pobytu, czy to morze, góry, jeziora czy wyjazd dalszy, nie ma większego znaczenia dla dziecka, więc warto kierować się swoimi upodobaniami. Jednak przy wyborze konkretnego miejsca, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, którymi dotąd przejmowaliśmy się mniej, lub wcale.

Czas dojazdu

Dziecko może dobrze znosić krótkie wycieczki samochodem, jednak należy przemyśleć, czy spędzenie w podróży kilku – kilkunastu godzin nie będzie dla wszystkich zbyt meczące. Można poszukać pięknego  miejsca, znajdującego się w odległości 3-4 godzin podróży (dowolnym środkiem transportu). Jeśli jesteśmy zdecydowani na dalszą wyprawę, trzeba pamiętać  o tym, że maluch szybko się nudzi i potrzebuje przerw w podróży. Dłuższą podróż warto zaplanować na noc, przynajmniej częściowo, i zadbać o rozrywkę stosowną do wieku malucha. Dla tych już samodzielnie siedzących przydadzą się np. kierownice, panele z zabawkami, nowa grzechotka etc.

Zobacz: zabawki na Gumtree

Hotel, pensjonat, ośrodek wczasowy czy pokój?

Możliwości wyboru miejsca noclegowego jest mnóstwo. Jadąc z dzieckiem zastanówmy się, czego sami oczekujemy jako rodzice – zapewne pokój w centrum nadmorskiej miejscowości nie będzie cieszył, kiedy przyjdzie pora położenia malucha spać.  Szukajmy miejsc oddalonych nieco od centrum, ale jednocześnie umożliwiających swobodne przemieszczanie się do potrzebnych punktów. Jest wiele ofert miejsc rodzinnych, przystosowanych dla dzieci. Miejmy na uwadze fakt, że jadąc w takie miejsce nie będziemy krytykowani za hałas spowodowany przez dziecko i możemy liczyć na udogodnienia.  Ważne z punktu widzenia rodzica będą na pewno:

wyposażenie pokoju – łóżeczko z materacem i pościelą, wanienka, nakładka na WC czy nocnik, podest/stołeczek dla dziecka, lampka nocna z przyciemnionym światłem, zabezpieczenia kontaktów, barierki na schodach, krzesełko do karmienia;

gastronomia – godziny i forma serwowania posiłków, możliwość wyboru rożnych potraw, uwzględnienie alergii, specjalne, ewentualnie dodatkowe, posiłki dla dzieci (niekoniecznie frytki i kurczak), sztućce i talerze dla dzieci, krzesełka do karmienia (i ich dostępność niezależnie od ilości gości na sali).

Okolica

Z maluchem nastawiamy się często na spacery. Jeśli więc miejsce, gdzie się zatrzymujemy, niby jest położone wśród drzew, ale po kilkuset metrach dochodzimy do ruchliwej drogi, możliwości spacerowe będą niewielkie. Przy planowaniu pobytu warto skorzystać z Google Earth i przyjrzeć się najbliższej okolicy – trasom spacerowym, ścieżkom rowerowym, dojściom do sklepu. Można też zobaczyć jakie jest np. zejście na plażę, czy nie będziemy musieli pokonać wielu schodów, żeby dotrzeć do najbliższej restauracji albo czy piękne jezioro, przy którym będziemy mieszkać, ma jedynie mały pomost dla wędkarzy i piękne kąpielisko, ale położone po jego drugiej stronie.

Zobacz: nosidła dla dzieci na Gumtree
Zobacz: kurtki przeciwdeszczowe na Gumtree

48 thoughts on “Wybieramy miejsce na wakacje z dzieckiem”

 1. Pouczające, zwracam uwagę na ostatni punkt, ostatnio się na nim przejechaliśmy. Zrobiliśmy niezbyt dobry rekonesans okolicy i pomimo pięknej okolicy wyprawa do najbliższej restauracji (czy też sklepu w weekend) była rzeczywiście istną, całodniową wycieczką

  Pozdrawiam

 2. Jeśli myślimy o nie drogich wczasach zagranicznych to poleciłbym Chorwację choć jeśli z dzieckiem to raczej dalsze zakątki jak Baska Voda czy Brela, chyba jedne z najspokojniejszych zakątków Chorwacji. Tyle że miejscowości dalej położone na południe więc będzie drożej, szczególnie jeśli mowa o dojeździe płatną autostradą i samych noclegach. Jadąc z dzieckiem warto nocleg zaklepać sobie wcześniej by później uniknąć niespodzianek, ale z drugiej strony znacznie taniej można coś dostać przyjeżdżając na miejsce i szukając bezpośrednio. No ale z dzieckiem to raczej nie zbyt mądre posunięcie, szczególnie w sezonie.

  A propo sezonu – lipiec i sierpień wychodzi najdrożej, ale można rozważyć pod kątem wyjazdu wrzesień ponieważ w Chorwacji pogoda jest praktycznie taka sama jak latem a ceny niższe.

 3. Moim zdaniem najlepszym miejsce na wakacje z dzieckiem będzie wybór wczasów za granicą przez biuro podróży wówczas mamy wakacje za granicą przy bardzo pięknej pogodzie, gdzie nie ponosimy kosztów za małe dziecko.

 4. Najlepszą opcją będą chyba wczasy wykupione w jakimś biurze podróży. Wówczas dziecko będzie miało zagwarantowanego opiekuna, strefę zabaw i z pewnością nie będzie się nudzić.

 5. W tym roku nie opłacało się za bardzo korzystać z lastów w biurach podróży bo wycieczki były dość drogie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ceny trochę spadną i będę mógł z dziećmi pojechać znowu.

 6. Wakacje z dzieckiem trudna sprawa. Szczególnie dla rodziców, którzy za wiele nie wypoczną. Do tego dochodzi jeszcze zawężające się miejsca na wejście z dziećmi. Coraz więcej restauracji itd nie życzy sobie dzieci w swoich lokalach. Podróż samolotem też może być stresująca. Japońskie linie lotnicze informują pasażerów o miejscach, w których zasiadają dzieci 😉 Tolerancja dzieci w przestrzeni publicznej stanowczo się zmniejsza.

 7. Ważne podczas podróżowania z dzieckiem jest też to, czy jest wykupione ubezpieczenie oraz jak blisko jest szpital blisko hotelu bądź miejsca pobytu. Często się o tym zapomina!

 8. Musimy pamiętać jeszcze o kolejnym koszcie jakim jest ubezpieczenie turystyczne podczas wakacji za granicą. Warto dokładnie przeanalizować temat przed wyjazdem, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 9. Jeśli chodzi o wakacje to zdecydowanie polecam morze ale miejsca mało oblegane przez turystów, dzikie plaże itp. Z drugiej strony fajne też są wypady w góry, z dala od wszystkiego.

 10. Zapomniałem dodać. Moje dzieci uwielbiają częste zmiany miejsc 😛 Fajnie wypada również dłuższy wypad po Polsce, każda noc spędzona w innym mieście a za dnia zwiedzanie najciekawszych punktów.

 11. Dla osób z południa Polski polecam małe miejscowości położone wokół Balatonu na Węgrzech, dojazd około 4 godzin i gwarancja pięknej pogody.

 12. My z mężem nasze ostatnie wakacje spędziliśmy na Gran Canarii w Maspalomas, duży hotel, mini club dla dziecka, aby się nie nudziło. Ogólnie hiszpania jako wakacyjny kierunek bardoz polecam.

 13. Ja polecam kierunki zagraniczne, czasem nawet nie droższe niż wybranie sie nad polskie morze
  Warto tez zastanowic sie moze nad dodatkową wakacyjną kasą

Leave a Reply