Wybieramy smartfona dla dziecka [cz.2]

smartfon dla dziecka

Po dyskusjach, przedstawianiu argumentów, ustaleniu zasad, zapadła decyzja – nasze dziecko dostanie telefon. Teraz czas na wybór tego, co będzie najlepsze dla naszej pociechy. Oczywiście można kupić najprostszy telefon, który będzie służył jedynie do dzwonienia i smsowania, ale może warto pójść krok dalej i kupić dziecku smartfona? Oczywiście nadal musimy pamiętać, że musi być solidny (warto go dodatkowo zabezpieczyć w etui), łatwy w obsłudze i niedrogi. Ryzyko zniszczenia czy zgubienia jest u małych użytkowników dość wysokie.

Inna możliwość to przekazanie dziecku telefonu po innym użytkowniku, po którymś z rodziców, czy starszym rodzeństwie. Największym plusem w takiej sytuacji jest brak dodatkowych kosztów związanych z zakupem nowego aparatu.

Niezależnie od tego, czy dziecko otrzyma telefon nowy czy używany, poniżej zamieszczamy kilka cennych wskazówek, co zrobić, żeby dziecko nie korzystało z funkcji nieprzeznaczonych dla niego.

Smartfony z systemem iOS mają najbardziej rozwinięte opcje kontroli rodzicielskiej. Niewielu rodziców zdecyduje się na zakup nowego modelu iPhone’a dla swojego dziecka, jednak już starsze, „odziedziczone”, mogą zostać jego własnością. A jeśli taka sytuacja ma miejsce, warto skorzystać z wbudowanej opcji kontroli, gdzie m.in. można zablokować ostęp do Internetu, iTunes, usuwania czy dodawania aplikacji. Jeśli jednak nie chcemy być aż tak rygorystyczni, równie łatwo można ustawić ograniczenia wiekowe na iTunes, a wtedy treści nieprzeznaczone dla dzieci nie będą dla nich dostępne. Nawet jeśli na iPhonie są aplikacje dla dorosłych, można ukryć ich ikony. Nie ma możliwości ustawienia filtra rodzicielskiego dla samego Internetu. Warto więc zamiast przeglądarki Safari zainstalować przeglądarkę z filtrem treści (np. bezpłatny Kaspersky Parental Control), a zablokować dostęp do Safari.

Zobacz iPhone’y na Gumtree.pl

W przypadku smartfonów działających na systemie Windows Phone można skorzystać z tzw. „kącika dziecięcego”. W prosty sposób skonfigurujemy, do czego dziecko może mieć dostęp. W tym przypadku nie blokujemy konkretnych funkcji, lecz wybieramy, z których będzie mogło dziecko korzystać. Wszelkie modyfikacje ustawień musza być zatwierdzone PINem, więc dziecko samo nie wprowadzi zmian. Po założeniu konta Microsoft, można korzystać również z usługi „Moja rodzina” (kontrola treści w Internecie, ograniczenia w pobieraniu aplikacji) oraz „pokoje” (współdzielenie informacji między użytkownikami – chociażby listy obowiązków każdego członka rodziny w danym dniu).

Zobacz telefony z systemem Windows Phone na Gumtree.pl

Jeśli dziecko ma smartfon działający na Androidzie, sami musimy zadbać o kontrolę rodzicielską, gdyż Google nie ma wbudowanych funkcji do zarządzania blokadami. Jedną z opcji jest, wspomniany wcześniej, Kaspersky Parental Control, który umożliwia kontrolę przeglądania stron WWW. Do zarządzania dostępem do aplikacji można użyć bezpłatnego Kids Place, który pozwala na kontrolowanie wszystkich ustawień telefonu; zmiany chronione są PINem.

Zobacz telefony z systemem Adnroid na Gumtree.pl

Pamiętajmy jednak, że najlepsza kontrolą są nadal rodzice. To rodziców rolą jest uświadomienie dziecku, że świat nie kończy się na ściąganiu gier, buszowaniu w Internecie czy oglądaniu filmów, a telefon jest tylko małym dodatkiem do życia. Tylko pamiętajmy, że przykład idzie z góry i sami nie spędzajmy czasu wolnego z telefonem w ręku.

Zobacz część pierwszą naszych porad dotyczących wyboru smatfona dla dziecka.

1 thought on “Wybieramy smartfona dla dziecka [cz.2]”

Leave a Reply