Wygodne rozwiązanie: ebook

W przyszłym tygodniu na naszej stronie na Facebooku wystartuje konkurs, w którym będziecie mogli wygrać vouchery Nexto.pl. Marta Kociszewska, Senior E-Content Manager Nexto, opowiedziała nam o rynku ebooków w Polsce oraz o tym, co sprawia, że takie usługi zyskują coraz więcej zwolenników.

W 2013 roku ebooki stanowiły zaledwie kilka procent wpływów wydawców. Czy ten rynek będzie rósł?

Zdecydowanie tak. Składa się na to kilka najważniejszych czynników, z których te najistotniejsze to: coraz większa oferta książek w formie elektronicznej, niższe ceny czytników oraz wciąż rosnąca świadomość czytelników. Coraz więcej osób sięga po ebooka, zaczyna dostrzegać jego zalety, których jest naprawdę wiele. Pierwsza z nich to łatwość dostępu do oferty: właściwie w każdym momencie możemy dokonać zakupu choćby przez smartfona i już po chwili cieszyć się z lekturą. W czytniku możemy mieć ze sobą pokaźną bibliotekę i czytać to, na co w danej chwili mamy ochotę.

Czytnik świetnie sprawdzi się więc w podróży.

Dokładnie tak. Podróż metrem w Warszawie z Ursynowa do centrum trwa 15 minut. W ciągu tego czasu przeczytamy około 10 stron, więc po co dźwigać ze sobą 400 stronicową powieść? E-booki są też anonimowe, można je czytać w dowolnym miejscu bez strachu o krytyczne spojrzenia. Czytniki zapewniają dyskretną lekturę, nie widać okładki czytanej książki.

Jakie czytniki są obecnie najpopularniejsze?

Bardzo powszechne są Kindle, czyli czytniki firmy Amazon. Wiele osób czyta jednak na tabletach, a nawet na telefonach komórkowych. To dobrze, liczy się sam fakt sięgnięcia po książkę , a nie nośnik, na którym tekst jest zapisany.

Czy ebooki nie wyprą książek drukowanych?

Nie, jeszcze bardzo długo nie. Książki drukowane mają bardzo silną pozycję, rozwój ich odpowiedników elektronicznych spowoduje koegzystencję technologii i tradycji.

Jakie ebooki sprzedają się najlepiej?

Na Nexto.pl zdecydowanie wygrywa beletrystyka. Nasi klienci najczęściej sięgają po fantastykę, kryminał i sensację, popularne są również powieści dla kobiet. Oczywiście największy procent sprzedaży to nowości i światowe bestsellery, tytuły znanych autorów i te, które zostały zekranizowane.

Warto pamiętać o tym, że zgodnie z prawem ebooki traktowane sa jako usługi, obłożone 23% podatkiem VAT. Usług nie można odsprzedawać, co za tym idzie – ebooków również.

Po jaki hit ostatnich dni powinniśmy sięgnąć?

Osobiście polecam „Złodziejkę książek” oraz „Czarną listę”, najnowszą powieść F. Forsytha. Oczywiście w ebooku! 🙂

1 thought on “Wygodne rozwiązanie: ebook”

Leave a Reply