Wyjazd z dzieckiem – jak się przygotować?

Zbliża się okres urlopowy, a coraz ładniejsza pogoda zachęca do częstszych wycieczek – tych krótszych, ale także dłuższych. Wśród urlopowiczów niejednokrotnie można spotkać rodziny z dziećmi i wiele osób przyzna, że podróż z pociechami nie jest prosta. Są jednak sposoby, by taką wyprawę ułatwić nie tylko sobie, ale także dzieciom. O swoich metodach i sposobach na przyjemne podróżowanie z maluchami napisał specjalnie dla nas Kamil Polny, autor bloga Tata w pracy. Zapraszamy do lektury!

Przypominam sobie czas, kiedy na świecie pojawiło się moje pierwsze dziecko. Uważałem wtedy, że podróżowanie z nim jest niemożliwe. Pamiętam dokładnie, jak przejechanie samochodem z jednego końca miasta na drugie było wyzwaniem. Pamiętam również, że podróż poza miasto była niczym zdobywanie górskich szczytów zimą.

Z czasem jednak nabiera się doświadczenia i na pozór niewyobrażalne rzeczy stają się codziennością. Podróże mogą zmienić się w jeden z najciekawszych sposobów na spędzanie wolnego czasu.

Tylko jak przygotować się do podróży z dzieckiem? To zależy od tego, w jakim jest ono wieku. Moimi ulubionymi sposobami podróżowania są pociąg i samochód. Właśnie do tych form podróży opisałem metody, które stosuję w czasie wyjazdów.

Zobacz na Gumtree: oferty wynajmu domków letniskowych nad morzem

Po pierwsze – jeśli chcesz, żeby podróżowanie było przyjemnością, to najtrudniejszą rzeczą jest oduczenie się spontaniczności. Nic tak nie generuje problemów jak przygotowywanie się “na wariata”. Odpowiednie przygotowania potrafią napsuć krwi najwytrwalszym zawodnikom. Miej plan, zarezerwuj i opłać wszystko co się możesz dzięki wcześniejszym rezerwacjom.

Podróż pociągiem? Zaplanuj każdy etap. Nie zabieraj ze sobą zbyt wielu rzeczy, żeby móc być jak najbardziej mobilnym. Pomimo, że etap szkoły masz już pewnie za sobą, to polub się z plecakiem, który możesz wygodnie nosić na plecach przez całą podróż. Posłuży on jako apteczka, spiżarnia, szafa na ubrania i sto innych rzeczy. A przy okazji nie będzie krępować ruchów.

Na dłuższe podróże zabierz ze sobą gry planszowe i dodatkowe baterie do telefonu. Jedno zajmie długie godziny (jest dużo lepsze niż słuchanie w kółko “nudzi mi się”), a drugie będzie sposobem na poradzenie sobie na ostatnim odcinku podróży.

Z kolei samochód to inna para kaloszy. Przed podróżą warto sprawdzić, jak wiele może się zmieścić w Twoim bagażniku, a później… pakować torby zastanawiając się, co jest dla nas najważniejsze. Zanim jednak włożysz wszystko do bagażnika, zastanów się, które torby mogą przydać ci się podczas postojów.

Na dłuższe podróże samochodem zabieram ze sobą komplet smartfonów, ładowarkę z kilkoma gniazdami USB oraz okablowanie. Wiem, że na co dzień trzeba dbać o rozwój dzieci, trzymać je z daleka od urządzeń elektronicznych, ale podróżowanie rządzi się swoimi prawami. Bezpieczniej jeździ się po ulicach, kiedy na tylnym siedzeniu siedzą zadowolone maluchy.

Niektórzy uznają samochód za świętość i nie tolerują jedzenia w aucie. Ja jednak uważam, że samochód musi nam jak najlepiej służyć i dopuszczam w nim jedzenie. Polecam wyposażyć się w produkty, które są w miarę bezpieczne. Do picia zabieraj tylko czystą wodę w niedużych butelkach – nawet jak się wyleje, to nic nie będzie się kleić. Mały litraż docenisz, kiedy dziecko odkręci butelkę do góry nogami.

Do jedzenia kupuj to, co nie brudzi i jak najmniej się kruszy. Dobrym energetycznym strzałem są musy owocowe zamykane w płaskich elastycznych opakowaniach. To jedne z najzdrowszych, a przy okazji najczystszych rozwiązań do samochodu.

Podróżowanie z dziećmi jest możliwe, ale wymaga zaangażowania. Każda nieprzemyślana myśl zemści się szybciej niż się spodziewamy. Dlatego najważniejszą radą jaką mogę dać jest zasada 4xP: Planuj, przygotuj się, przemyśl i podróżuj.

Miłej podróży!

3 thoughts on “Wyjazd z dzieckiem – jak się przygotować?”

  1. czeka nas wycieczka do Zakopanego, dziecko w foteliku (concord reverso plus) podróż 700km. Dobrze poczytać kilka porad…

Leave a Reply