Wynajem mieszkania [2]: współpraca z agentem nieruchomości

W związku z gorącym okresem na rynku nieruchomości, który potrwa zapewne do początku października, przypominamy Wam o tym, jakich zasad trzymać się, gdy chcecie wynająć mieszkanie – zarówno jako właściciel, jak i najemca. W pierwszej części “cyklu mieszkaniowego” znajdziecie informacje o tym, jakie zapisy umieścić w umowie najmu. Dzisiejszy artykuł poświęcamy z kolei współpracy z agentami nieruchomości.

Współpraca z agencją nieruchomości może nie tylko zaoszczędzić nam czasu, ale i formalności, związanych chociażby z przygotowaniem umowy. Ci, którzy szukają mieszkania, nie muszą przeglądać masy ogłoszeń; ci, którzy mają mieszkanie na wynajem, nie muszą przejmować się szukaniem potencjalnych najemców, podawaniem swojego numeru telefonu na portalach internetowych, a nawet profesjonalnym napisaniem ogłoszenia czy zrobieniem zdjęć, które w interesujący sposób pokażą ich mieszkanie. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne sprawy.

Zobacz na Gumtree: mieszkania i domy do wynajęcia

Umowa to podstawa

Współpracę z agencją należy rozpocząć od podpisania umowy, która ureguluje kilka istotnych kwestii:

  • wynagrodzenie agenta (prowizyjne, czy ustalone z góry)
  • wyłączność umowy – w tej sytuacji zobowiązujecie się, że tylko jedna wybrana agencja będzie Was reprezentować
  • okres obowiązywania umowy (oraz kwestię wynagrodzenia pośrednika, jeśli do samej transakcji dojdzie już po wygaśnięciu umowy)
  • dokładny zakres obowiązków agencji/agenta

Uważaj na nieuczciwe agencje

Teoretycznie podpisanie umowy powinno uchronić nas od działań nieuczciwych agencji. Czasami jednak na takie osoby można natrafić, dzwoniąc pod numer podany w ogłoszeniu o wynajmie.

Jedną z najbardziej znanych form oszustwa jest wymaganie opłaty przed podaniem adresu rzekomej nieruchomości. Potem, gdy klient udaje się pod wskazany adres, okazuje się, że mieszkanie zostało już wynajęte, albo w ogóle nigdy nie było do tego celu przeznaczone.

Taki rodzaj proponowanego rozliczenia jest spotykany przy firmach, które chcą oszukać naiwnych klientów i wrzucają bardzo atrakcyjne mieszkania w zaniżonych cenach” – wyjaśnia Mariusz Polkowski – Specjalista ds. Sprzedaży oraz Team Leader w biurze nieruchomości House Standard.

I chociaż od wielu lat mówi się o tym, że żadna profesjonalna agencja nie pracuje w ten sposób, nadal są osoby, które dają się na takie praktyki nabrać.

Innym sposobem na wyłudzenie pieniędzy są sytuacje, gdy nieuczciwi agenci próbują przywłaszczyć ogłoszenie, znalezione na przykład na Gumtree, dodając do jego treści swój numer telefonu, umieszczając je na swojej stronie internetowej – i to niestety jest dość popularna praktyka. Potencjalny najemca jest wtedy przekonany, że agent faktycznie reprezentuje właściciela mieszkania. Dlatego jeśli do mieszkania zaprowadzi Was agent, upewnijcie się, pytając właściciela, czy jest to faktycznie osoba, która reprezentuje jego interesy. Wielokrotnie słyszeliśmy bowiem o sytuacjach, gdy pośrednik wchodził między nieświadomych właściciela a najemcę, mimo że żadna ze stron nie planowała korzystać z jego usług.

Jeśli my zatrudniamy agenta i płacimy mu wynagrodzenie to on reprezentuje nas jako klienta poszukującego i nie musi mieć podpisanej umowy z właścicielem mieszkania. Sytuacja wygląda gorzej, gdy agent prezentuje mieszkanie bez umowy. Po pierwsze traci się do takiego człowieka zaufanie. Po drugie “agent” sam naraża się na stratę. Właściciel mieszkania nie dość, że nie zapłaci mu za usługę (ponieważ jej nie zamawiał) to jeszcze może oskarżyć go o umieszczanie ogłoszenia bez zgody” – mówi Mariusz Polkowski z House Standard.

Ostrożność nigdy nie zaszkodzi, więc pamiętajcie, że jeśli coś budzi Wasze wątpliwości, zawsze warto dodatkowo dopytać i upewnić się, że współpracujecie z uczciwą osobą. Bo pomoc profesjonalnego agenta może Wam zaoszczędzić wiele czasu i fatygi.

Leave a Reply