Wynajem mieszkania: od czego zacząć?

wynajem mieszkania porady

„Polowanie” na mieszkanie może stanowić stresujące doświadczenie. Zwłaszcza, jeśli szukamy miejsca, w którym chcielibyśmy spędzić co najmniej kilkanaście miesięcy, a może nawet lat. Na szczęście, dzięki firmom nieruchomościowym, dobranie odpowiedniej oferty jest tak naprawdę bezproblemowe. Zwłaszcza, jeśli będziemy pamiętać o kilku najważniejszych czynnikach wpływających na pomyślny wynajem mieszkania.

Pora roku

Najbardziej gorącym sezonem na wynajem mieszkania wydają się być miesiące przed- i powakacyjne. To czas, kiedy znacznie rośnie zainteresowanie rynkiem, zwłaszcza w miastach z dużą liczbą studentów oraz wśród osób rozpoczynających nową pracę. Mieszkania są wówczas rozchwytywane,  czas podjęcia decyzji musi być bardzo krótki, a faktyczne ceny wynajmu rosną w tym okresie.

Okres zimowy oraz letni mógłby wydawać się dla poszukujących swojego lokum bardziej sprzyjający – zainteresowani mają wtedy potencjalnie więcej czasu na podjęcie decyzji i więcej swobody w kwestii negocjacji, a konkurencja w „polowaniu” na najlepsze okazje jest najmniejsza. Zimą należy pamiętać jednak o świętach Bożego Narodzenia i Nowym Roku – zarówno w kontekście dni wolnych, jak i wydatków, natomiast w sezonie wakacyjnym większość wynajmujących woli wykorzystać urlop w sposób inny, niż na oględziny kolejnych lokali.

Rodzaj mieszkania i budynku

Jeszcze do niedawna większość budynków mieszkalnych praktycznie nie różniło się od siebie niczym – na rynku nieruchomości występowały głównie stare kamienice lub bloki z czasów PRL-u, z tzw. “wielkiej płyty”. Dziś możemy cieszyć się szerokim wyborem, począwszy od zakwaterowań studenckich oraz kawalerek, po najwyższej klasy luksusowe apartamentowce i domy jednorodzinne. Kolejną zmianą jest z pewnością  układ pomieszczeń. Podczas gdy
w przeszłości większość lokali składało się z oddzielnej kuchni i pokoju, w nowo wybudowanych obiektach są to aneksy kuchenne z dużym pokojem dziennym oraz oddzielne sypialnie. Jeśli więc szukasz klasycznego układu z oddzielnymi pokojami, najlepiej będzie wynająć mieszkanie w kamienicy lub włąśnie w bloku z tzw. wielkiej płyty.

Co, jeśli chodzi o plusy i minusy różnych typów wynajmowanych mieszkań? Niezależnie od stylu czy też rodzaju lokum, największa różnica widoczna jest w kosztach. Mieszkania w kamienicach są zwykle ogrzewane gazem lub energią elektryczną, co znacząco podnosi koszty wynajmu w miesiącach zimowych. Tymczasem wiele bloków mieszkalnych wybudowanych w latach 1950 – 1990 korzysta z miejskich sieci ciepłowniczych – zdecydowanie atrakcyjniejszych cenowo. Nowoczesne budynki najczęściej posiadają własny system ogrzewania centralnego. W obu przypadkach – bloków mieszkalnych z okresu PRL oraz nowoczesnych obiektów – koszty ogrzewania i ciepłej wody wliczają się do opłat administracyjnych. W przypadku gazu i ogrzewania elektrycznego, koszty te są odzwierciedlone w rachunkach świadczonych przez dostawców.

Dodatkowe koszty

Na etapie poszukiwania mieszkania warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość czynszu podstawowego, ale także wszelkie dodatkowe koszty. W starszych kamienicach czynsze są na ogół niższe. Jednak w tym przypadku nie uwzględnia się dodatkowych kosztów dla administracji budynku, takich jak gaz, prąd czy też Internet.

W nowoczesnych mieszkaniach podstawowy czynsz wydaje się wyższy, lecz opłata administracyjna obejmuje zazwyczaj zaliczkę za ogrzewanie i ciepłą wodę. Kwoty te są prawie takie same przez cały rok, z obliczenia faktycznego zużycia, i płaci się je co kilka miesięcy. Budynki, które mają zapewnioną całodobową ochronę, będą również wymagać wyższych opłat administracyjnych, wliczonych w cenę wynajmu.

2 thoughts on “Wynajem mieszkania: od czego zacząć?”

  1. myślę , ze dodatkowym czynnikiem cenotwórczym jest kwota kosztów dostawcy usług medialnych czyli tv, internet , tel stacjonarny…to może podnieść wysokość opłat od 140-do 200zł. w niektórych przypadkach warto spytać o koszt parkingu , czy garażu i przede wszystkim o możliwość parkowania! np. w dużych miastach.

  2. Ja będę szukała czegoś właśnie w okresie wakacyjnym. Mam nadzieję, że jednak uda mi się znaleźć coś odpowiedniego.

Leave a Reply