Wynajem pokoju – o co zapytać i na co zwrócić uwagę?

Wynajem pokoju - o co zapytać i na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie pokoju? O co zapytać właściciela, aby nie podjąć złej decyzji? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, z którego dowiesz się, o czym warto pamiętać, decydując się na wynajem pokoju.

https://www.gumtree.pl/s-pokoje-do-wynajecia/v1c9000p1

LOKALIZACJA

Jedną z najbardziej kluczowych decyzji, które czekają Cię przy wyborze pokoju, jest wybór lokalizacji mieszkania. Warto wziąć pod uwagę to, jak daleko od pracy, uczelni czy centrum miasta się znajduje.

Koszty wynajmu pokoju w pobliżu uniwersytetów, a także centrum miasta często są wyższe od tych, znajdujących się w mniej popularnych dzielnicach, dlatego istotna może okazać się też odległość od przystanku, który ma dobre połączenia komunikacją miejską z interesującymi Cię częściami miasta.

Na pewno warto dowiedzieć się też, jak wygląda infrastruktura wokół budynku, czy w pobliżu znajduje się sklep, park, restauracja, czy siłownia.

KOSZTY

Nie możesz także zapomnieć zapytać o całkowite koszty wynajmu pokoju. Ceny podane w ogłoszeniach często nie zawierają opłat za prąd, gaz, wodę, ogrzewanie czy Internet, dlatego pokój, którego cena na początku wydawała się bardzo atrakcyjna, nagle może okazać się dla nas po prostu za drogi.

Musisz pamiętać o tym, że ogrzewanie w okresie zimowym jest jednym z najwyższych dodatkowych kosztów wynajmu pokoju. Szczególnie jeżeli czynsz za wynajem nie jest stały. Dlatego zwróć uwagę na to, czy budynek jest ocieplony i zapytaj, w jaki sposób ogrzewane jest mieszkanie, a także jaki jest średni miesięczny koszt ogrzewania w okresie grzewczym.

Pamiętaj także o tym, że przy podpisywaniu umowy będziesz musiał wpłacić kaucję w wysokości pierwszego czynszu.

WYNAJEM BEZPOŚREDNI, CZY PRZEZ AGENCJĘ

Wynajmując pokój możesz wynająć go bezpośrednio – od właściciela, albo przez agencję, którą reprezentuje pośrednik. Każda z tych opcji ma swoje zalety, ale także wady, które musisz rozważyć.

Wybierając mieszkanie od właściciela, masz z nim bezpośredni kontakt. Już przy pierwszym spotkaniu wiesz, z kim podpiszesz umowę i do kogo się zwracać w razie jakichkolwiek problemów.

Umowy podpisane z właścicielem są też często bardziej elastyczne, dlatego w przypadku wynajmu bezpośredniego łatwiej nam wynegocjować ewentualne zmiany warunków umowy. Jednocześnie musisz pamiętać o tym, że właściciele często nieświadomie podpisują z nami umowy niezgodne z prawem, dlatego warto dobrze przejrzeć umowę przed jej podpisaniem, a najlepiej skonsultować z prawnikiem.

Mieszkania wynajmowane przez agencje mają często wyższy standard niż te, wynajmowane przez właścicieli i są wyposażone w większość potrzebnych rzeczy, takich jak suszarka na pranie, garnki, sztućce, dekoracje pokoju, itp. W takie mieszkania najczęściej nie musimy już inwestować dodatkowych środków, jeżeli chodzi o ich wyposażenie.

Musimy jednak wziąć pod uwagę, że agencje często poza kaucją pobierają prowizję, a umowy są bardziej rygorystyczne. Tego typu wynajem często wiąże się z podpisaniem regulaminu, który nie tylko określa co wolno, a czego nie wolno robić w mieszkaniu, ale także, jakie kary może na nas nałożyć agencja za nieprzestrzeganie regulaminu.

WSPÓŁLOKATORZY

Decydując się na wynajem pokoju, bardzo często nie mamy wpływu na to, kim będą nasi współlokatorzy. Najczęściej są to albo studenci, albo osoby pracujące, ale może okazać się, że w mieszkaniu mieszka także jego właściciel. Mieszkanie studenckie może nie być dobrym wyborem dla osoby pracującej, która po pracy chce odpocząć.

To, ile osób mieszka w danym mieszkaniu wpływa też na to, ile osób korzysta ze wspólnej łazienki i kuchni. Jeżeli nie lubisz tłoku i czekania w kolejce do toalety, mieszkanie z kilkoma współlokatorami może okazać się złym wyborem. W takiej sytuacji warto wybrać dwu- lub trzypokojowe mieszkanie, w którym będziesz czuć się bardziej komfortowo.

Jeżeli nie lubisz zwierząt, albo masz na nie alergię, zapytaj właściciela o to, czy któryś ze współlokatorów nie ma w pokoju pupila. Tak samo w przypadku osób palących – jeżeli zapach dymu papierosowego Ci przeszkadza, nie zapomnij zapytać, czy w mieszkaniu można palić.

STAN I WYPOSAŻENIE MIESZKANIA

Zależy Ci na wysokim standardzie pokoju, a może wolisz oszczędzić, ale mieszkać w nieco gorszych warunkach? Chcesz, aby pokój był wyposażony, czy masz własne meble, z którymi chcesz się wprowadzić? A może zależy Ci na tym, aby w mieszkaniu była zmywarka albo piekarnik, albo zależy Ci na tym, aby pokój był zamykany na klucz? Podczas przeglądania ogłoszeń zwróć uwagę na to, czego potrzebujesz w mieszkaniu i wybierz te oferty, które naprawdę odpowiadają Twoim oczekiwaniom.

Pamiętaj, żeby nie podpisywać umowy, ani nie wpłacać kaucji przed zobaczeniem mieszkania! Niestety może się zdarzyć, że zdjęcia, które widziałeś w ogłoszeniu, były zrobione kilka lat temu, po remoncie i mieszkanie nie wygląda już tak dobrze jak na zdjęciach.

Podczas oglądania pokoju zwróć uwagę na to, czy mieszkanie jest czyste, czy na wyposażeniu jest wszystko to, co wymienione zostało w ogłoszeniu, czy sprzęt AGD działa, w kuchni czy łazience nie przecieka kran, a na ścianach nie ma śladu grzyba.

Mnóstwo pokoi do wynajęcia znajdziesz na https://www.gumtree.pl/s-pokoje-do-wynajecia/v1c9000p1

Leave a Reply