Zachowaj bezpieczeństwo podczas zakupów na Gumtree

bezpieczeństwo podczas zakupów na gumtree

W ostatnich dniach bardzo szybko przybywa nowych przypadków zarażenia Covid-19. Wprowadzane są kolejne obostrzenia, mające wpłynąć na ograniczanie rozprzestrzeniania wirusa, jednak najważniejsze w tej sytuacji jest zachowanie rozsądku i dbanie o siebie i najbliższe otoczenie. Poniżej mamy dla Was kilka porad dotyczących tego, w jaki sposób sprzedawać i kupować na Gumtree, aby zachować maksimum bezpieczeństwa.

  • Jeśli możesz, zaczekaj – ta zasada dotyczy wszelkich zakupów, sprzedaży czy wymian przedmiotów w odpowiedzi na oferty na Gumtree. O ile nie są to rzeczy, których naprawdę teraz potrzebujecie, postarajcie się umówić na zawarcie transakcji za kilka tygodni, kiedy sytuacja w kraju się uspokoi.
  • Dowiedz się jak najwięcej przed zarezerwowaniem przedmiotu. Zadaj jak najwięcej pytań drogą mailową, poproś o dodatkowe zdjęcia rzeczy, którą chcesz kupić. Możesz również umówić się ze sprzedającym na video prezentację działania kupowanego sprzętu przez Skype bądź Messengera. Dzięki temu nie będziesz rezerwować na kilka tygodni przedmiotu, który finalnie okaże się nie spełniać Twoich oczekiwań, zyskasz pewność, że kupujesz dokładnie to, czego potrzebujesz i będziesz mógł/mogła ograniczyć kontakt ze sprzedającym przy odbiorze do minimum.
  • Zazwyczaj zachęcamy Was do płatności za zakupione towary gotówką. Jest to najbezpieczniejsza forma płatności w przypadku kupowania przez Gumtree. Jednak w tej wyjątkowej sytuacji nie pozwala ona na całkowite uniknięcie kontaktu. W związku z tym warto rozważyć inne formy dokonania transakcji, takie jak bezpieczne płatności przez PayPal, bądź płatność Blik na numer telefonu (przy odebraniu kupowanego przedmiotu!). Nadal jednak ostrzegamy Was przed wcześniejszymi płatnościami przelewem czy też przed wysyłaniem zaliczek.
  • Na naszej stronie, w kategorii Społeczność, możecie zamieszczać oferty o wolontariackiej pomocy osobom potrzebującym w Waszej okolicy – seniorom, którym trzeba pomóc w zakupach, osobom starszym i chorym, przebywającym w kwarantannie, którym niezbędna jest pomoc w opiece nad ich pupilami. Tego typu działania, niezwykle chwalebne, są jednak obarczone ryzykiem. W związku z tym pamiętajcie, aby pomagając innym, dbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Unikajcie bezpośredniego kontaktu (np. zakupy zostawcie na wycieraczce), a wszelkie warunki i kwestie organizacyjne pomocy ustalcie wcześniej przez telefon.

1 thought on “Zachowaj bezpieczeństwo podczas zakupów na Gumtree”

Leave a Reply