Zadbaj o bezpieczeństwo na wakacjach

Dobrze spakowana walizka i dobry humor to nie wszystko, czego potrzeba do udanych wakacji. W ferworze przygotowań warto pamiętać o sprawie najważniejszej – bezpieczeństwie. Niezależnie od tego, czy wybieracie się na wielkie greckie wakacje z biurem podróży, czy planujecie egzotyczną wyprawę w nieznane, koniecznie pamiętajcie o niezbędnych środkach bezpieczeństwa. Podpowiemy Wam, jak się przygotować i jak poradzić sobie w kłopotliwej sytuacji podczas urlopu.

Zobacz oferty biur podróży na Gumtree

Przed wyjazdem

Pierwszą i jedną z ważniejszych rzeczy, o jakie powinniście zadbać przed wyjazdem jest sprawdzenie, czy kraj, do którego się wybieracie jest bezpieczny dla turystów. Informacje takie bez trudu znajdziecie na stronie polskiego MSZ. Następnym krokiem, zwłaszcza jeśli wybieracie się w odleglejsze zakątki świata, jest zgłoszenie wyjazdu w polskim konsulacie. Zgłoszenie można wykonać przez Internet, zajmuje to dosłownie chwilę, a w kryzysowej sytuacji może bardzo pomóc – wystarczy podać kraj, do którego się wybieracie, osobę kontaktową (zadbajcie, żeby był to ktoś „przytomny” i zaufany) i swoje dane. Dobrym pomysłem jest również pozostawienie w kraju swojego planu podróży (loty, hotele, trasa) i kopii dokumentów (paszport, dowód osobisty). Kopię dokumentów koniecznie weźcie też ze soba. Na koniec warto też zadbać o zdrowie i upewnić się, czy nie będą Wam potrzebne szczepienia.

 Przydatne linki:
Zgłoszenie podróży
Szczepienia
Ostrzeżenia dla podróżujących

W trakcje urlopu

Na stronie internetowej polskiego konsulatu znajdziecie mapkę z zaznaczonymi polskimi placówkami na całym świecie. W razie problemów to właśnie tam uzyskacie pomoc. W przypadku zagubienia paszportu w polskim konsulacie za granicą zostanie wydany Wam paszport tymczasowy, dzięki któremu wrócicie do kraju. W przypadku, gdy w miejscu, gdzie jesteście, nie ma polskiego konsulatu, wystarczy udać się do konsulatu dowolnego kraju UE – tam otrzymacie Emergency Travel Document. Wasz urlop przebiega bez komplikacji? Mimo to warto informować regularnie bliskich w kraju o swoim miejscu pobytu i zwyczajnie „meldować się” raz na jakiś czas.

Konsulaty na świecie

Po wakacjach

Na szczęście większość urlopowiczów powraca do kraju szczęśliwie i bez nieprzyjemnych przygód. Jeśli jednak przydarzyła Wam się przykra sytuacja w trakcie wakacji, niezwłocznie po powrocie do domu załatwcie formalności – wyróbcie nowe dokumenty, karty bankowe i upewnijcie się, że kłopoty na wakacjach nie będą miały konsekwencji w Polsce. Koniecznie również, zwłaszcza jeśli zwiedzaliście egzotyczne miejsca, odwiedźcie lekarza, żeby sprawdzić, czy nie przyjechał z Wami dodatkowy, niechciany pasażer 🙂

Nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć i nie wszystkie rozwiązać, ale przy zachowaniu minimum środków ostrożności będziecie czuli się znacznie bezpieczniejsi. Stosowanie powyższych rad jest nie tylko mało kłopotliwe, ale może też pomóc wam uniknąć poważniejszych problemów. Udanych wakacji! 🙂

2 thoughts on “Zadbaj o bezpieczeństwo na wakacjach”

  1. Fundacja Szlachetny Gest prowadzi akcję edukacyjno-informacyjną na temat bezpieczeństwa dzieci w zakresie oparzeń.
    Przy okazji odwiedzin na stronie można dokonać wpłaty i wesprzeć fundację w jej działaniach.

Leave a Reply