Zakup mieszkania od dewelopera – porady

Kupno własnego mieszkania to z jednej strony niesamowicie radosna chwila, z drugiej – dla wielu osób bardzo stresująca. Większość z nas kupuje mieszkanie jeden czy dwa razy w życiu, nie mamy więc doświadczenia z tego typu transakcjach. A jednocześnie dla większości z nas wiąże się to z podjęciem zobowiązania na wiele lat, kiedy będziemy musieli spłacać kredyt. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego różni się od kupowania mieszkania na rynku wtórnym. Warto przygotować się wcześniej i wiedzieć, jakich dokumentów powinniśmy oczekiwać od dewelopera oraz jakie informacje sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup.

Zdolność kredytowa to podstawa

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, powinniśmy wiedzieć, na co nas stać 🙂 Takie informacje możemy otrzymać w banku bądź kontaktując się z doradcą kredytowym, który przybliżoną zdolność kredytową może nam obliczyć właściwie od ręki. Takie określenie szacowanej kwoty kredytu, który będzie mogli wziąć, bardzo pomaga w późniejszych poszukiwaniach. Pamiętajcie jednak, że ostateczną zdolność kredytową określa bank w momencie, gdy złożycie wniosek o kredyt już na konkretną nieruchomość. W różnych bankach Wasza zdolność kredytowa może być nieco inna.

Znalezienie odpowiedniej inwestycji

W Internecie, w tym również na Gumtree, znajdziecie całą masę mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego. Na tym etapie, gdy już znacie swoją zdolność kredytową, może się okazać, że będziecie musieli nieco zweryfikować pierwotne założenia, poszukać mieszkania w innej lokalizacji, niż pierwotnie zakładaliście, bądź o innej powierzchni.

Zobacz oferty mieszkań na sprzedaż na Gumtree

Musicie się również zastanowić nad tym, czy szukacie mieszkania już wybudowanego, czy bierzecie pod uwagę zakup w inwestycji, która dopiero powstaje – ta druga opcja może kusić nieco niższą ceną. Do czasu wybudowania nowego mieszkania musicie jednak mieć gdzie mieszkać, musicie również liczyć się z tym, że jeszcze zanim się przeprowadzicie, już będziecie spłacać kredyt.

Kupno mieszkania w już wybudowanej inwestycji ma ten ogromny plus, że możecie zobaczyć, co kupujecie. Jeszcze zanim podejmiecie ostateczną decyzję, warto pojechać do wybranego mieszkania z inspektorem budowlanym, który oceni standard wykonania mieszkania.

Niektóre inwestycje budowane są etapami. Jeśli kupujecie mieszkanie w kolejnym etapie, porozmawiajcie z osobami, które już kupiły mieszkania w tej inwestycji. Dowiedzcie się nie tylko, jak im się mieszka, czy nadal są zadowoleni ze swojej decyzji, ale również spytajcie o to, jaki jest kontakt z przedstawicielem dewelopera, szczególnie po zakończeniu formalności, oraz jak przebiega usuwanie usterek stwierdzonych podczas odbioru technicznego mieszkania.

Jeśli kupujecie mieszkanie w pierwszym etapie, możecie poszukać opinii o deweloperze w Internecie. Być może uda Wam się również trafić na grupę na FB bądź fan page związany z inną inwestycją, za która stoi “Wasz” deweloper – tam również możecie zadać powyższe pytania.

Dokumenty od dewelopera

Zanim podpiszecie umowę, musicie wnikliwie zapoznać się z dokumentami, które deweloper ma Wam obowiązek udostępnić. Są to:

  • prospekt informacyjny
  • wzór umowy deweloperskiej (lub umowy przedwstępnej)
  • pozwolenie na budowę

W prospekcie znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące dewelopera: doświadczenie, poprzednie inwestycje, ewentualne postępowania egzekucyjne, status prawny działki, na której powstaje inwestycja, termin zakończenia umowy i przekazania własności, i inne.

Wzór umowy należy dokładnie przeczytać, zwracając przede wszystkim na zapisy dotyczące zapłaty za mieszkanie. Musicie znać odpowiedź na pytanie, co z wpłaconą przez Was kwotą wkładu własnego, jeśli nie otrzymacie kredytu? Na jakich warunkach i w jakim terminie zostanie Wam on zwrócony? Czy deweloper zastrzega sobie np. prawo do wywieszania reklam na bloku (neonów, bądź wielkoformatowych reklam przesłaniających okna)? Każdą kwestię w umowie, która jest dla Was niejasna, wyjaśnijcie z deweloperem, prawnikiem bądź doradcą kredytowym.

Tutaj znajdziecie rejestr klauzul niedozwolonych w umowach deweloperskich.

Weźcie również pod uwagę, że nie każdy deweloper, wbrew obiegowym opiniom, jest skory do negocjacji zapisów w umowie i warunków zakupu (ceny).

Ostatnią rzeczą, z którą warto się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji, jest plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu unikniecie niespodzianek, polegających na tym, że za dwa lata pod Waszymi oknami powstanie droga ekspresowa czy wielkie centrum handlowe. Takie plany możecie zobaczyć we właściwym urzędzie gminy lub tutaj.

Powodzenia! 🙂

2 thoughts on “Zakup mieszkania od dewelopera – porady”

  1. Powinien byc jeszcze jeden punkt: jak wybierać dewelopera. I uważam, że to bardzo ważne, by kupować mieszkanie od tych sprawdzonych

Leave a Reply