Zakup mieszkania z rynku wtórnego – porady [cz.2]

Zakup mieszkania, nieważne, czy pierwszego w naszym życiu, czy kolejnego, zawsze jest poważną sprawą, wiążącą się z wydaniem dużych pieniędzy. Dlatego warto wcześniej wiedzieć, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, abyśmy zakup mogli uznać za udany.

W pierwszej części tego artykułu omawialiśmy rodzaje własności mieszkań – ważną kwestię, który należy ustalić na samym początku wszelkich formalności związanych z zakupem mieszkania z drugiego rynku. Dziś chcemy Wam podpowiedzieć, o co zapytać właściciela mieszkania, pracowników administracji czy sąsiadów.

Remonty i usterki  

Rozmawiając z właścicielem warto dowiedzieć się, jakie remonty i naprawy przeprowadzał w mieszkaniu. Dobrze jest również ustalić, czy przebudowywał instalacje, bądź zmieniał układ ścian – może się to okazać istotne przy remontach, które sami będziemy chcieli przeprowadzać, jak i przy usterkach. Po dokładnym obejrzeniu mieszkania zapytajmy właściciela o wszelkie zauważone pęknięcia na ścianach czy ślady wilgoci – jaka jest ich przyczyna, jak dawno temu powstały. Warto też zapytać o sąsiedztwo – nie tylko o osoby mieszkające w bloku, ale też dalsze otoczenie – odległość sklepów, przychodni, szkoły czy przedszkola, jak również o połączenia komunikacyjne. To oczywiście są informacje, które możemy sami sprawdzić przed wizytą w Internecie, zawsze jednak warto poznać odczucia osoby, która korzysta z okolicznej infrastruktury na co dzień.

Jeśli przy okazji wizyty spotkamy sąsiadów, możemy ich zapytać o to, jak się mieszka w danym miejscu – czy są kłopotliwi sąsiedzi, czy administracja lub wspólnota szybko usuwa usterki, oraz czy w bloku są jakieś stałe problemy – na przykład wilgoć.

Jeśli nadal jesteśmy zainteresowani mieszkaniem, kolejne kroki należy skierować do administracji, aby zapytać o to, jakie remonty były przeprowadzane na klatce i wybranym przez nas lokalu. Przed podpisaniem umowy raczej nikt jeszcze nie udzieli nam informacji o tym, czy mieszkanie nie jest zadłużone, ale takie zaświadczenie z administracji powinien okazać sam właściciel” – radzi nasz ekspert, pośrednik nieruchomości Dagmara Kulesza.

Odpowiednia pomoc

Sprawdzenie wszelkich dokumentów to podstawa przy kupnie mieszkania. Jest to niezwykle poważna transakcja, która dla wielu z Was będzie się wiązała z wieloletnim kredytem. Dlatego warto mieć u swojego boku kogoś, kto ma wiedzę i doświadczenie w zakupie i sprzedaży mieszkań doświadczonego pośrednika.

Aby jednak być zadowolonym, warto przyjrzeć się, kogo wybieramy do współpracy. W tej chwili zawód pośrednika jest zawodem, który może wykonywać każdy. Wystarczy założyć odpowiednią działalność gospodarczą. To niewątpliwie ułatwia dostęp do zawodu, ale powoduje też, że częściej możemy spotkać się z nierzetelnością. Warto więc sprawdzić, czy pośrednik posiada polisę OC? Kopię polisy powinien dołączyć do umowy pośrednictwa.  Czy umowa nie zawiera klauzul niedozwolonych? Czy pośrednik jest zrzeszony w jakiejś organizacji zawodowej? Czy ma licencję (nie są już obowiązkowe, ale można ją uzyskać w federacji)? Czy dysponuje referencjami? Jaki ma pomysł na Waszą współpracę? Jeśli od razu podsunie do podpisu umowę i zaproponuje zrobienie zdjęć telefonem komórkowym na szybko, może warto rozejrzeć się za kimś innym?” – zwraca uwagę Dagmara Kulesza. 

Współpraca z zaufanym i sprawdzonym pośrednikiem daje poczucie bezpieczeństwa, dostęp do informacji i pozwala zaoszczędzić stresu 🙂

 

 

2 myśli na temat “Zakup mieszkania z rynku wtórnego – porady [cz.2]”

  1. Przy zakupie i planowaniu przeprowadzki mieszkania bardzo ważną kwestią jest również wybór solidnej firmy przeprowadzkowej, która wykona transport mebli do nowego domu. Firma przeprowadzkowa uptrans https://uptrans.pl oferuje przeprowadzki Warszawa i okolice. Oferujemy kompleksowe przeprowadzki od a do z z pakowaniem i zabezpieczeniem mebli jak również ekonomiczne warianty, gdzie rzeczy podręczne pakują Klienci. Zapewniamy kartony do przeprowadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *