Zakup używanego samochodu – o czym warto pamiętać?

Wybór samochodu to decyzja na lata, a zakup auta z drugiej ręki to nie taka prosta sprawa. Wiąże się ona z przejrzeniem wielu ogłoszeń, sprawdzeniem stanu technicznego pojazdu i oceną jego wszelkich wad, a także podpisaniem umowy. Jak przejść przez ten proces i nie popełnić błędu?

Zobacz używane samochody na Gumtree – https://www.gumtree.pl/s-samochody-osobowe/v1c9026p1

Określ swoje potrzeby i budżet.

Zanim zabierzesz się za poszukiwania auta zastanów się, ile chcesz wydać na zakup samochodu. Pamiętaj, że do kosztu zakupu musisz doliczyć także koszty rejestracji, ubezpieczenia, a czasem dodatkowych napraw, związanych np. z wymianą oleju, klocków hamulcowych, czy opon. Im starsze auto, tym wyższe koszty możesz ponieść, dlatego warto być na to przygotowanym. Zastanów się także czy chcesz kupić auto od właściciela prywatnego, handlowca, który zajmuje się sprowadzaniem i sprzedażą samochodów, czy w komisie samochodowym.

Istotne jest także przemyślenie swoich potrzeb i kierowanie się rozsądkiem podczas zakupu, a nie emocjami. Jeżeli podobają Ci się auta terenowe, ale nie planujesz jeździć po bezdrożach, zakup takiego samochodu może okazać się niepraktyczny. Jeżeli jesteś singlem, zamiast dużego samochodu rodzinnego, wybierz małe auto miejskie. Dobre określenie swoich oczekiwań sprawi, że będziesz zadowolony ze swojego wyboru i nie popełnisz błędu, którym jest nietrafiony wybór modelu samochodu.

Znajdź interesujące Cię ogłoszenia.

Kiedy wiesz już czego szukasz, najwyższy czas poszukać samochodów, których zakup może Cię zainteresować. Jednym z najlepszych i najpopularniejszych źródeł ofert sprzedaży samochodów używanych są portale ogłoszeniowe, np. Gumtree.pl. Możesz sprawdzić też lokalne grupy na Facebooku, a także dilerów samochodowych, którzy oferują samochody używane. Dobrym pomysłem jest też zapytanie rodziny i znajomych, czy nie znają kogoś, kto planuje sprzedaż samochodu.

Podczas poszukiwania samochodu dokładnie przyjrzyj się zdjęciom w ogłoszeniu i przeczytaj opis, a w razie dodatkowych pytań skontaktuj się z obecnym właścicielem samochodu. Nie masz możliwości przejechania setek kilometrów, aby zobaczyć samochód przed zakupem? Przefiltruj ogłoszenia tak, aby zobaczyć oferty ze swojej najbliższej okolicy. Jeżeli nie chcesz szukać samochodu online dobrym pomysłem jest wybranie się do pobliskich komisów i zorientowanie się, czy znajdziesz w nich interesujące Cię modele.

Oceń dokumenty i stan techniczny pojazdu.

Nie kupuj samochodu bez upewnienia się, czy wszystko jest zgodne z tym, o czym przeczytałeś w ogłoszeniu. Dotyczy to nie tylko jego stanu technicznego, ale także dokumentów. Podstawą jest sprawdzenie numeru VIN, karty pojazdu, polisy OC, a także danych sprzedawcy i umowę wcześniejszej sprzedaży samochodu.

Przyjrzyj się szybom, oponom, światłom i wnętrzu samochodu, sprawdź stan lakieru i włącz silnik. Jeżeli istnieje taka możliwość wykonaj jazdę testową, podczas której ocenisz, czy silnik nie wydaje dziwnych odgłosów, na desce rozdzielczej nie świecą się podejrzane kontrolki, a samochód jest zdolny do jazdy.

Gdy z kilku opcji wybierzesz jeden samochód, którego zakupem jesteś zainteresowany, zastanów się nad sprawdzeniem go w serwisie. Będzie wiązało się to z pewnymi kosztami, ale będziesz mieć pewność, że zakup samochodu to była dobra decyzja, bez przykrych niespodzianek.

Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy oraz zapłata za auto, dzięki którym zostaniesz właścicielem samochodu. Jeżeli szukasz samochodu używanego przejrzyj setki ogłoszeń na Gumtree – https://www.gumtree.pl/s-samochody-osobowe/v1c9026p1

Leave a Reply