Adopcja zwierzęcia przez Gumtree: o czym pamiętać?

adopcja zwierzęcia

22 maja w Polsce odchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć Wam istotne informacje dotyczące tego, jakimi zasadami należy się kierować, zamieszczając ogłoszenie w kategorii Zwierzaki oraz o czym należy pamiętać zarówno adoptując pupila, jak też oddając  zwierzę do adopcji.

Zasady zamieszczania ogłoszeń w kategorii Zwierzaki

Kategoria Zwierzaki na Gumtree ma służyć członkom społeczności, pomagając im znaleźć nowy, bezpieczny  dom i troskliwą opiekę dla pupila. Ze względu na dobro zwierząt wszystkie ogłoszenia muszą spełniać wymogi zamieszczone w  Kodeksie Praktyk dotyczącym Zwierzaków oraz być zgodne z Zasadami Zamieszczania Ogłoszeń w tej kategorii.

Należy pamiętać o tym, że dział Zwierzaki na Gumtree NIE DOTYCZY komercyjnego handlu zwierzętami, handlu zwierzętami przeznaczonymi do usług reprodukcyjnych oraz psami przeznaczonymi do walk. Ogłoszenie budzące podejrzenia o tego typu działalność, zgłoszone do nas przez użytkowników, są natychmiast usuwane ze strony.

Przede wszystkim chodzi nam  o dobro zwierząt i znalezienie dla nich odpowiedzialnych obywateli. W związku z tym trzymamy się przede wszystkim poniższych zasad:

– oferowane mogą być tylko zwierzaki, które już się urodziły

– każdy zarejestrowany hodowca MUSI w treści ogłoszenia podać nazwę hodowli oraz związku lub organizacji, do której należy

– każdy niezarejestrowany hodowca zobowiązany jest do podania oczekiwanej ceny za zwierzaka, przy czym w przypadku psów i kotów cena ta nie może przekraczać 300 zł (jest to kwota wystarczająca na utrzymanie zwierząt, ich badania i szczepienia, przez pierwsze 2 miesiące)

– w ogłoszeniu należy podać informację o tym, czy zwierzę jest szczepione i posiada książeczkę oraz czy posiada rodowód

– z treści ogłoszenia jasno musi wynikać, iż nie jest to sprzedaż komercyjna

– każdy niezarejestrowany hodowca może ogłosić tylko jeden miot na sprzedaż

– gdy zwierzęta są oddawane bez oczekiwania zwrotu poniesionych kosztów, należy w ogłoszeniu zaznaczyć „oddam za darmo”

– zarejestrowane schroniska, fundacje oraz organizacje mające na celu pomoc zwierzętom muszą w treści ogłoszenia podać swoją nazwę

– sprzedawane na Gumtree zwierzęta powinny być w odpowiednim wieku, aby można je było odebrać od miotu i matki (psy i koty – przynajmniej 8 tygodni, króliki – przynajmniej 6 tygodni, chomiki, myszki, świnki morskie i inne gryzonie – przynajmniej 4 tygodnie, ptaki – musza być w pełni samodzielne)

Zanim adoptujesz zwierzaka

Decyzję o tym, że chcemy posiadać zwierzaka, należy dobrze przemyśleć. Może wydawać się to frazesem, ale biorąc pod uwagę ilość zwierząt porzucanych np. przed wakacjami widać, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że posiadanie pupila niesie ze sobą nie tylko radość, ale i duże obowiązki i odpowiedzialność, czasami na kilkanaście lat.

Większość hodowców czy osób prywatnych, sprzedających zwierzaki, traktuje dobrze swoich podopiecznych. Jednak specyfika sprzedaży przez Internet sprawia, że zdarzają się również nieetyczni hodowcy czy zwykli oszuści. Ze względu na lokalność ogłoszeń na Gumtree nigdy nie powinno być problemu ze spotkaniem się z osobą, która chce sprzedać/kupić zwierzę, aby móc zobaczyć, jakie warunki zapewniono pupilowi.  Przyjmuj lub kupuj zwierzęta tylko ze swojej okolicy. Dzięki temu, w razie ewentualnych problemów, łatwiej będzie Ci się skontaktować ze sprzedającym. Ponadto transport na dużą odległość może zagrozić zdrowiu zwierzęcia.

Przede wszystkim ufaj temu, co zobaczysz na własne oczy, a nie zapewnieniom sprzedającego. Zadbaj o to, aby z kupującym/sprzedającym podpisać umowę, w której zawarte będą określone przez obie strony warunki adopcji.

Więcej informacji i porad dotyczących adopcji zwierzaka przez Gumtree znajdziecie w Kodeksie Praktyk dotyczącym Zwierzaków.

Leave a Reply