Zasada 5R, czyli 5 kroków do bycia zero waste

Zero waste to ruch, którego podstawową zasadą jest życie w taki sposób, aby dzięki swoim wyborom produkować jak najmniejszą ilość odpadów i ponownie wykorzystywać wszystko, czego możemy ponownie użyć. Czym jest zasada 5R? To podstawowe 5 kroków do bycia zero waste, które możesz zacząć wprowadzać do swojego życia już dziś. Jakie to kroki?

Znajdź rzeczy z drugiej ręki na Gumtree – https://www.gumtree.pl/

Krok 1: REFUSE, czyli odmawiaj.

Nauka mówienia “nie” to podstawa w dążeniu do bycia zero waste, która pomoże Ci ograniczyć ilość śmieci w domu. Nie bój się odmówić, kiedy ktoś wręcza Ci ulotkę, czy pakuje zakupy w jednorazowe opakowania i torby foliowe. Nie zgadzaj się na przyjmowanie darmowych gadżetów, czy zbędnych prezentów.

Krok 2: REDUCE, czyli ograniczaj

Zanim coś kupisz, zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz, zamiast gromadzić wokół siebie wiele niepotrzebnych przedmiotów. Masz już 2 pary butów zimowych, a chcesz kupić trzecią? A może czeka Cię przyjęcie i planujesz kupić nową sukienkę pomimo tego, że w szafie masz kilka innych w dobrym stanie? Nie kupuj nowych rzeczy, kiedy stare są jeszcze w dobrym stanie, nie gromadź zapasów i nie szalej podczas promocji. Otaczaj się tym, co jest Ci niezbędne na co dzień.

Krok 3: REUSE, czyli używaj ponownie.

To bardzo prosta zasada, której podstawą jest dawanie przedmiotom drugiego życia. Zamiast wyrzucać dziurawą skarpetkę – zaszyj ją. Zepsuty zegarek zanieś do zegarmistrza. Chodź na zakupy z wielorazową torbą na zakupy, a także workiem na warzywa i owoce. Używaj przedmiotów wielokrotnego użytku (np. butelki na wodę, kubka termicznego, opakowania na lunch). Szukaj nowych zastosowań dla pozornie niepotrzebnych rzeczy, które już masz. Przedmioty, których nie potrzebujesz oddaj za darmo na Gumtree.

Krok 4: RECYCLE, czyli segreguj i przetwarzaj.

Poprawnie segreguj śmieci na zmieszane, papier, szkło, plastik i metal. Do kosza na papier wrzucaj przedmioty wykonane z papieru i tektury, makulaturę, ulotki, gazety, książki i gazety. Do tego na metale i tworzywa sztuczne wrzuć kartony po mleku i innych napojach, opakowania po jogurtach, środkach czystości, kosmetykach, puszki po napojach. Za szkło uznawane są puste, szklane butelki po napojach, żywności, czy puste szklane słoiki bez nakrętek. Do odpadów bio wyrzuć kuchenne resztki roślinne i pochodzenia roślinnego, czyli obierki i skórki z warzyw i owoców, fusy po kawie czy herbacie, trawę, liście i drobne gałęzie.

Pamiętaj także o przetwarzaniu starych przedmiotów. Z niepotrzebnej, bawełnianej koszulki zrób ścierkę kuchenną albo uszyj torbę wielorazową na zakupy, a w sklepie wybieraj te produkty, które pochodzą z odzyskanych surowców.

Krok 5: ROT, czyli kompostuj.

Kompostuj organiczne odpady, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Jeżeli nie masz takiej możliwości skup się na tym, aby odpowiednio segregować odpady zielone (bio), które trafią do miejskiej kompostowni, gdzie zostaną wykorzystane. Czego nie wrzucać do brązowego worka na odpady? Zwierzęcych resztek kuchennych, skorupek od jajek, odpadów zmieszanych, kości i odchodów zwierzęcych, a także drewna, popiołu, żwiru i kamieni.

2 thoughts on “Zasada 5R, czyli 5 kroków do bycia zero waste”

    1. Zdecydowanie. 🙂 My zawsze zachęcamy do sprawdzenia, czy to czego szukamy w sklepie nie mamy już w garderobie zanim wybierzemy się do zakupy do najbliższej sieciówki. 😉

Leave a Reply