Zawody przyszłości [1]: wstęp do cyklu

Nasz najnowszy, przygotowany w ramach 4 edycji programu Start do kariery, raport mówi o tym, jak będzie wyglądał rynek pracy przyszłości – jak zmieni się charakter i wymiar czasowy naszej pracy, jakie zawody odejdą do lamusa, jakie umiejętności staną się kluczowe i na jaką ścieżkę zawodową warto się zdecydować, aby w nadchodzących dziesięcioleciach być spokojnym o pracę.  Ponieważ znaczną grupę Użytkowników Gumtree stanowią osoby młode, które dopiero wchodzą na rynek pracy, ale też osoby poszukujące pracy, które biorą pod uwagę zmianę branży, w której pracują, postanowiliśmy przygotować dla Was przewodnik dotyczący tego, jakie zawody w przyszłości powinny gwarantować posiadanie pracy.

Z naszych artykułów dowiecie się, jakie kompetencje i umiejętności rozwijać, na jakie studia czy szkolenia warto iść, jeśli interesuje Was wykonywanie danego zawodu, ale też, jak w ogóle praca w danej specjalizacji wygląda i czym się charakteryzuje.

Zgodnie z danymi z naszego raportu “Aktywni+ Przyszłość rynku pracy”, charakter pracy wielu z nas zmieni się w już w ciągu najbliższych 10-15 lat, a ponad 40% zawodów w Polsce zagrożonych jest automatyzacją. Tymczasem wielu Polaków, mimo iż zdaje sobie sprawę z tego, jakie zmiany zachodzą na rynku pracy, nadal uważa, że ich samych one nie dotyczą. 48% osób, które wzięły udział w badaniu do raportu, uważa, że za 10 lat będą wykonywać ten sam zawód i mieć te same obowiązki. 22% uważa, że zostanie przy swoim zawodzie, ale ich obowiązki będą obejmowały prace z nowymi technologiami. Tylko 6% twierdzi, że za 10 lat nie będą pracować w żadnym konkretnym zawodzie, tylko wykonywać różne zadania związane z ich umiejętnościami, na zlecenie różnych firm. Warto też zwrócić uwagę, iż tylko co dziesiąty Polak śledzi zmiany na rynku pracy i nowe trendy nim kierujące, a tylko 13% dokształca się i bierze udział w różnego rodzaju kursach, szkoleniach czy konferencjach. Wśród nich najbardziej aktywną grupę stanowią studenci.

Zarówno nasz raport, jak i wiele innych badań, pokazują jednak, że zmiany na rynku pracy i jego postępująca automatyzacja, są jak najbardziej realne. Dlatego warto już teraz zastanowić się, jakie są nasze mocne strony, jak możemy je wykorzystać w przyszłości, i jakie umiejętności i kompetencje warto rozwijać. Zapraszamy Was zatem na cykl artykułów dotyczących zawodów przyszłości – początek już w przyszłym tygodniu 🙂

Leave a Reply