Zawody przyszłości [5]: specjalista od sztucznej inteligencji

W nadchodzących latach współpraca ze sztuczną inteligencją w wielu zawodach stanie się wymogiem. Specjaliści, umiejący współpracować z algorytmami i inteligentnymi maszynami, będą więc potrzebni w najróżniejszych dziedzinach. W związku z tym, mimo iż nie chodzi tutaj o żaden konkretny zawód, warto rozwijać się w dziedzinie współpracy ze sztuczną inteligencją. Poniżej znajdziecie opisy kierunków studiów, które pomogą Wam zdobyć umiejętności i kompetencje w tym zakresie.

Informacje o kierunkach studiów pochodzą ze strony kierunki.net.

Studia 1: Neuroinformatyka

Dzięki współpracy wielu nauk i rozwojowi technologii możemy coraz lepiej poznawać i rozumieć jej działanie. Efektem może być stworzenie różnych form sztucznej inteligencji, czy technik pomagających osobom w ciężkich stanach medycznych lepiej funkcjonować i nawiązywać kontakt ze światem. Studenci oprócz zajęć teoretycznych mają zajęcia w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt do pomiaru “elektrycznych śladów myśli” czyli elektroencefalogramu (EEG). Zapoznają się m.in. z podstawami technik neurofeedback oraz interfejsami mózg-komputer. Tam praca skupia się głównie na analizie sygnałów biologicznych i modelowaniu czynności elektrycznej mózgu. W tym celu wykorzystuje się metody elektroencefalogramów EEG, magnetoencefalografów MEG, potencjałów wywołanych ERP, elektrokortykogramów ECoG, lokalnych potencjałów polowych LFP oraz emisji otoakustycznych u ludzi i zwierząt.

 

Studia 2: Kognitywistyka ze specjalnością: Sztuczna inteligencja i logika

Studia kognitywistyczne to zmieszane studia medyczne, filozoficzne, psychologiczne oraz informatyczne. Zajęcia odbywają się w laboratoriach, placówkach badawczych i w instytutach badawczo – rozwojowych, w ramach praktyk oraz wizyt studyjnych. Taka wielodziedzinowość wymusza różne style nauki oraz szerokie zainteresowania u adeptów kognitywistyki. Szeroka wiedza i analityczne zdolności kognitywisty sprawią, że zostanie on przyjęty z otwartymi rękami w branży analityki internetowej, w sektorze finansowym – bankach oraz instytucjach ubezpieczeniowych, a także w marketingu oraz branży PR.

 

Studia 3: Inteligencja Komputerowa

Zakres specjalistycznej wiedzy i umiejętności stosowanie narzędzi sztucznej inteligencji do wydobywania i przetwarzania wiedzy rozproszonej w zasobach sieciowych (w Internecie) oraz narzędzi do inteli­gentnej interpretacji zasobów baz danych, stosowanie narzędzi sztucznej inteligencji w uczeniu maszynowym, systemach wspomagania decyzji i innych aplikacjach stosowanych w inteligentnych urządzeniach cyfrowych, wykorzystanie algorytmów przetwarzania nieprecyzyjności i niepewności, programowanie systemów opartych na regułach logicznych, tworzenie hurtowni danych oraz projektowania i prowadzenia różnego typu analiz z wykorzystaniem metod eksploracji danych i wydobywania informacji. Absolwenci tej specjalności przygotowani są do projektowania, budowy, programowania i eksploatacji inteligentnych aplikacji komputerowych współpracujących z rozproszonymi systemami wiedzy, wszędzie tam, gdzie rosnące oczekiwania wobec systemów informatycznych wymagają stosowania nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań. Mogą znaleźć także zatrudnienie jako pracownicy naukowi, twórcy niekonwencjonalnego oprogramowania i kierownicy zespołów programistycznych.

 

Kursy online

Jeśli nie jesteście przekonani, czy to odpowiedni dla Was kierunek rozwoju, możecie przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku studiów przejść jeden z dostępnych online kursów w tej dziedzinie. To również dobry wybór dla osób, które mają już konkretny zawód, ale chciałyby rozwinąć swoje kompetencje o wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji.

8 thoughts on “Zawody przyszłości [5]: specjalista od sztucznej inteligencji”

  1. Sztuczna inteligencja będzie podziwiana i sponsorowana do póki ludzie nie zauważą że zaczyna ona wychodzi na własny tor nawiązując tu do wielu filmów w których jest to przedstawione.

  2. Sztuczna inteligencja to rzecz która wchodzi na rynek choć z czasem będzie go kontrolować, pare lat temu tak samo było ogólnie z całym internetem 😉

  3. No tak jest teraz informatyk staje się coraz bardziej w cenie a programista co potrafi programować to już wgl. bo zaprogramować sobie parę rzeczy i robi samo za ciebie w firmach wszędzie teraz stosuje się różnorodne programy pracujące sprawdzające itp. Niedługo taki specjalista sztucznej inteligencji będzie faktycznie potrzebny.

  4. Bardzo dobry artykuł, to fakt IT to dział który najbardziej się rozwija i jest najbardziej dochodowy. Z pewnością informatycy nie powinni narzekać na brak pracy 🙂

Leave a Reply