Zawody przyszłości [5]: specjalista od sztucznej inteligencji

W nadchodzących latach współpraca ze sztuczną inteligencją w wielu zawodach stanie się wymogiem. Specjaliści, umiejący współpracować z algorytmami i inteligentnymi maszynami, będą więc potrzebni w najróżniejszych dziedzinach. W związku z tym, mimo iż nie chodzi tutaj o żaden konkretny zawód, warto rozwijać się w dziedzinie współpracy ze sztuczną inteligencją. Poniżej znajdziecie opisy kierunków studiów, które pomogą Wam zdobyć umiejętności i kompetencje w tym zakresie.

Informacje o kierunkach studiów pochodzą ze strony kierunki.net.

Studia 1: Neuroinformatyka

Dzięki współpracy wielu nauk i rozwojowi technologii możemy coraz lepiej poznawać i rozumieć jej działanie. Efektem może być stworzenie różnych form sztucznej inteligencji, czy technik pomagających osobom w ciężkich stanach medycznych lepiej funkcjonować i nawiązywać kontakt ze światem. Studenci oprócz zajęć teoretycznych mają zajęcia w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt do pomiaru „elektrycznych śladów myśli” czyli elektroencefalogramu (EEG). Zapoznają się m.in. z podstawami technik neurofeedback oraz interfejsami mózg-komputer. Tam praca skupia się głównie na analizie sygnałów biologicznych i modelowaniu czynności elektrycznej mózgu. W tym celu wykorzystuje się metody elektroencefalogramów EEG, magnetoencefalografów MEG, potencjałów wywołanych ERP, elektrokortykogramów ECoG, lokalnych potencjałów polowych LFP oraz emisji otoakustycznych u ludzi i zwierząt.

 

Studia 2: Kognitywistyka ze specjalnością: Sztuczna inteligencja i logika

Studia kognitywistyczne to zmieszane studia medyczne, filozoficzne, psychologiczne oraz informatyczne. Zajęcia odbywają się w laboratoriach, placówkach badawczych i w instytutach badawczo – rozwojowych, w ramach praktyk oraz wizyt studyjnych. Taka wielodziedzinowość wymusza różne style nauki oraz szerokie zainteresowania u adeptów kognitywistyki. Szeroka wiedza i analityczne zdolności kognitywisty sprawią, że zostanie on przyjęty z otwartymi rękami w branży analityki internetowej, w sektorze finansowym – bankach oraz instytucjach ubezpieczeniowych, a także w marketingu oraz branży PR.

 

Studia 3: Inteligencja Komputerowa

Zakres specjalistycznej wiedzy i umiejętności stosowanie narzędzi sztucznej inteligencji do wydobywania i przetwarzania wiedzy rozproszonej w zasobach sieciowych (w Internecie) oraz narzędzi do inteli­gentnej interpretacji zasobów baz danych, stosowanie narzędzi sztucznej inteligencji w uczeniu maszynowym, systemach wspomagania decyzji i innych aplikacjach stosowanych w inteligentnych urządzeniach cyfrowych, wykorzystanie algorytmów przetwarzania nieprecyzyjności i niepewności, programowanie systemów opartych na regułach logicznych, tworzenie hurtowni danych oraz projektowania i prowadzenia różnego typu analiz z wykorzystaniem metod eksploracji danych i wydobywania informacji. Absolwenci tej specjalności przygotowani są do projektowania, budowy, programowania i eksploatacji inteligentnych aplikacji komputerowych współpracujących z rozproszonymi systemami wiedzy, wszędzie tam, gdzie rosnące oczekiwania wobec systemów informatycznych wymagają stosowania nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań. Mogą znaleźć także zatrudnienie jako pracownicy naukowi, twórcy niekonwencjonalnego oprogramowania i kierownicy zespołów programistycznych.

 

Kursy online

Jeśli nie jesteście przekonani, czy to odpowiedni dla Was kierunek rozwoju, możecie przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku studiów przejść jeden z dostępnych online kursów w tej dziedzinie. To również dobry wybór dla osób, które mają już konkretny zawód, ale chciałyby rozwinąć swoje kompetencje o wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji.

4 myśli na temat “Zawody przyszłości [5]: specjalista od sztucznej inteligencji”

  1. Sztuczna inteligencja będzie podziwiana i sponsorowana do póki ludzie nie zauważą że zaczyna ona wychodzi na własny tor nawiązując tu do wielu filmów w których jest to przedstawione.

  2. Sztuczna inteligencja to rzecz która wchodzi na rynek choć z czasem będzie go kontrolować, pare lat temu tak samo było ogólnie z całym internetem 😉

  3. No tak jest teraz informatyk staje się coraz bardziej w cenie a programista co potrafi programować to już wgl. bo zaprogramować sobie parę rzeczy i robi samo za ciebie w firmach wszędzie teraz stosuje się różnorodne programy pracujące sprawdzające itp. Niedługo taki specjalista sztucznej inteligencji będzie faktycznie potrzebny.

Dodaj komentarz