Zostań w domu – przydatne linki na najbliższe tygodnie

Mamy świadomość tego, że dla wielu z Was obecny czas, czyli tygodnie, które ze względu pandemii koronawirusa powinniśmy spędzić w domu, wcale nie oznaczają laby, spokoju i nadmiaru czasu wolnego. Większość z nas musi te tygodnie dzielić między pracę,  pomoc dzieciom w nauce zdalnej oraz inne, standardowe obowiązki. Często oznacza to zupełny chaos i reorganizację życia rodzinnego. Jednak każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia i relaksu. Dlatego zebrałam dla Was linki, które z jednej strony pomogą Wam kreatywnie zająć Wasze dzieci, a z drugiej – zrelaksować się i rozwijać pasje J

Zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, przy obecnej, większej niż zazwyczaj ilości zadań, każdy rodzic potrzebuje chwili wytchnienia i spokoju. Podobnie zresztą dzieci, uczniowie, dla których obecna sytuacja jest nie tylko nietypowa, ale może być również stresująca. Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi, jak kreatywnie zająć ten czas.

Wirtualne spacery

Według zaleceń, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby Covid-19, powinniśmy opuszczać dom wyłącznie w niezbędnych sytuacjach – wychodząc do pracy, po najpotrzebniejsze zakupy czy na spacer z psem. Wszystko po to, aby unikać kontaktu z innymi, potencjalnie zakażonymi, osobami. I choć spędzenie kilku, a nawet kilkunastu tygodni, w domu, nie będzie dla nikogo z nas łatwe, dzięki udostępnianym w Internecie zasobom możemy stworzyć sobie chociażby namiastkę spaceru, odwiedzając nawet odległe miejsca J

Muzeum Narodowe w Krakowie udostępnia swoje zbiory online – możecie zobaczyć najcenniejsze dzieła, znajdujące się w jego zasobach i zwiedzić galerie tematyczne. W podobny sposób możecie zobaczyć również zabytki zgromadzone w Muzeum Narodowym w Warszawie czy Muzeum Narodowym we Wrocławiu.  Jednak nie wychodząc z domu macie możliwość poznać zbiory galerii za całego świata, wiele z nich udostępnia bowiem poszczególne wystawy online – wśród nich Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, Galeria Uffizi we Florencji, Muzeum Brytyjskie w Londynie. Korzystając z Google Arts & Culture możecie również zwiedzić nowojorskie Muzeum Guggenheima, a także paryskie Musée d’Orsay. Muzeum Powstania Warszawskiego proponuje z kolei codziennie lekcje online oraz wykłady tematyczne. Możecie również obcować ze sztuką teatralną – Teatr Polski w Bydgoszczy już od 2017 udostępnia nagrania zarejestrowanych spektakli.

Dla tych z Was, którzy mają potrzebę obcowania z przyrodą, propozycję spacerów online ma Puszczański Punkt Informacyjny, który na żywo nadaje relacje ze spacerów na Facebooku.

Rozwijanie pasji

Na czas przymusowego, długotrwałego pobytu w domu, część z nas i naszych pociech musiała zawiesić swoje pasje. O ile jazdę konną czy piłkę nożną ciężko jest uprawiać w domu, o tyle wiele fitness klubów proponuje zajęcia online – w ten sposób możemy w domu dalej praktykować jogę czy uprawiać fitness. W social mediach można znaleźć wiele linków do zajęć prowadzonych zdalnie – część z nich jest bezpłatna, na pozostałe obowiązuje opłata. Jedną z ciekawszych propozycji są chociażby zdalnie prowadzone lekcje baletu – mogą do nich dołączyć również osoby początkujące. Podobną ofertę ma również Warszawskie Studio Tańca, natomiast do 9 kwietnia trzy razy w tygodniu może również brać udział w darmowych lekcjach ruchowych. Wasze dzieci z kolei mogą rozwijać talent plastyczny, rysując z Agatą Jakuszko na Youtube, biorąc udział w jej kursie prostego rysunku.

Pomoce do nauki

Organizacja nauczania nie należy obecnie do łatwych ani dla szkół, ani dla rodziców, ani dla uczniów. W sieci można jednak znaleźć wiele pomocy naukowych i portali, które pozwalają przyswoić wiedzę, szczególnie najmłodszym. Wiedzę matematyczną na poziomie szkoły podstawowej pomaga utrwalić Matzoo czy MatMag. Z kolei w serwisie PisuPisu.pl najmłodsi mogą rozwijać znajomość liter, a także umiejętność czytania i pisania na klawiaturze, natomiast Yummy.pl oferuje darmowe gry online do nauki języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego i polskiego. Warto również wspomnieć, że sieć Empik zdecydowała się udostępnić 60 dni darmowego dostępu do Empik Premium, w tym do aplikacji Empik Go, zawierającej kilkanaście tysięcy audiobooków.

Spokojne wieczory

O tym marzy chyba każdy rodzic J Jeśli Wasze dzieci lubią słuchać bajek, tym razem, zamiast któregoś z rodziców, może im je przeczytać któraś ze znanych polskich aktorek – w akcji zainicjowanej przez Joannę Koroniewską polskie gwiazdy czytają bajki codziennie o 19. Znajdziecie je, wpisując na Instagramie #instanocki. Z kolei na facebookowej grupie Wieczorynka Agata Romaniuk opowiada bajki na żywo – również o 19.

Porozmawiajcie o koronawirusie

Na koniec mam dla Was jeszcze dwa linki, które maja nieco inne zadanie, niż zająć Wam i Waszym pociechom czas. W tym szczególnym czasie stres odczuwają nie tylko dorośli, którzy obawiają się o przyszłość, o swoją pracę, ale również, a może nawet bardziej, dzieci. Dla nich bowiem jest to sytuacja zupełnie nietypowa, trudna do zrozumienia czy nawet opisania. Dlatego któryś wieczór warto poświęcić na rozmowę, która pozwoli Waszym pociechom uporządkować sobie jakoś tę sytuację i spróbować się z nią oswoić. Tutaj znajdziecie przeznaczony dla najmłodszych, krótki e-book, wyjaśniający w przystępnych słowach i zabawnych ilustracjach, czym jest koronawirus, jakie są jego objawy i jak się przed nim chronić. Pod tym linkiem możecie z kolei obejrzeć nagranie, które uzmysłowi Wam, jak dzieci wyrażają lęk i jak możecie je wspierać emocjonalnie, aby pomóc im uporać się z obecną sytuacją.

Mam nadzieję, że powyższe podpowiedzi ułatwią Wam przymusowy pobyt w domu i pomogę przetrwać najbliższe tygodnie w spokoju. I pamiętajcie – myjcie dokładnie ręce! J Od całego zespołu Gumtree życzę Wam przede wszystkim zdrowia.

6 thoughts on “Zostań w domu – przydatne linki na najbliższe tygodnie”

  1. Do tych wszystkich zasobów online potrzebny jest komputer stacjonarny z kamerą internetową, albo laptop. Jeżeli ktoś ma ograniczony budżet, może rozważyć laptopy poleasingowe. Znaczna oszczędność przy wysokiej jakości.

  2. Bardzo fajny artykuł i wszystko zebrane w jednym miejscu. Czasy mamy ciężkie a wolny czas trzeba umieć spożytkować 😉

Leave a Reply